Csepel Futball Club
Club
 
NB III
 
Utnptls vezetsg
 
U19 NBIII/98
 
U18 BLSZ/99
 
U17 NBIII/00
 
U16 BLSZ/01
 
U15 NBII/02
 
U14 NBII/04
 
Elkszt U6-U12
 
Ni BLSZ
 
U 15 lny
 
regfik
 
Szurkolk
 
Mzeum
 
Ltogatk
Induls: 2008-12-26
 
Honlap

Szerkesztk:
Grd Kroly
Lgrdi Gbor
Pusks Attila
Szab Lszl

 
 
Partnerek

 

 
TAO plyzat

Csepel FC SE

2016-2017

Krelem

Hatrozat

 

Csepel FC Kft.

2016-2017

Krelem

Hatrozat

 

2015-2016

TAO dokumentumok

 

2014-2015

Krelem

Hatrozat

 

Csepel FC SE - krelem

Csepel FC SE - hatrozat

 
Trtnelem


Kiss Lszl: A csepeli labdargs trtnete a kezdetektl 1987-ig

(rszlet a "Csepel Sport Club 75 ve" cm, 1987-ben megjelent knyvbl)

A labdarg-szakosztly irodjban egyesleti zszlk s poszterek trsasgban mvesen szerkesztett grafikon lthat. A ltogatnak elg egyetlen pillantst vetnie az brra, s mris tudja: hol ll a Csepel els csapata.
Mindenesetre a grbe az 1939-40-es bajnoki vtl, az NB II megnyerstl indul, ngyszer jut fel a cscsra, m hromszor tr vissza a msodik osztlyba. Harmadszor legutbb, az 1985-86-os bajnoksg zrsa utn... Persze, aki csak ennyit ismer a labdarg-szakosztly letbl, az csak a felntt kor rmeirl s bnatairl tud. Nem hallott a szlets s az els eszmls knjairl, a serdlkor buktatirl s az ifjkor tvelygseirl.

I.

Akkoriban mg a trsadalmi klubok uralkodtak. A magyar sport ugyan mr megtette az els lpseket - s ppen az egyre npszerbb s egyre tbb embert rdekl labdargs rvn -, hogy ri passzibl sokak szrakozsa legyen, mgis az egyesletek elnksge s mecnsainak kre sokkal inkbb a trsadalmi osztlytagozdst erstette, mintsem a kzeledst. Olyan klubok, mint az MTK, az FTC, a MAC, a MUE, a BEAC s trsaik enyhn szlva megnztk, kiket vesznek maguk kz, vagy egyszeren csak tagdjuk sszegnek nagysgval szelektltk a hozzjuk jelentkezket.
Persze, az j szzad els esztendei utn lassan ledt a polgrsg, a sportban is szt krt az alkalmazotti rteg, st, az els vtized vgre mr az zemi munksok sportja, mint egszsgvd tevkenysg szintn szba kerlt.
Ami magt a labdargst illeti, az MLSZ 1901-ben trtnt megalakulsa utn lassan kezdte kinni a gyerekcipt. Tbb osztlyban folyt szervezett bajnoksg, tl voltunk az els botrnyokon, kialakultak az egymssal rivalizl ellenfelek, kirtk a Magyar Kupt, s egyre tbb helyen, res telkeken, tereken, grundokon pattogott a labda. Csepel kzsgben is. Az idsebbek mg gyanakodva figyeltk a HV vgllomsnl, a Kalc tren fociz srcokat, s magukban nem nagy jvt jsoltak az jmdi hbortnak.
Mondani sem kell, nem nekik lett igazuk. Egyre tbb kisegylet alakult, s a fvros krnyki falvak fiatalsga is egyre inkbb gy rezte, itt az id a csapatalaktsra. Ezen a tren a csepeliek kimondottan elnys helyzetben voltak, hiszen lassan divatba jttek az gynevezett cgcsapatok, amelyek mgtt a kibontakoz magyar kapitalizmus valamelyik zeme, vllalata llt, s ilyet a szigeten is fel tudtak mutatni. Az ismert iparmgns, Weiss Manfrd 1886-ban alaptott csepeli lszergyra az egsz monarchia egyik legjobban prosperl vllalkozsnak szmtott.
A szzadeln mr ktsgtelenl nagy dolog volt a biztos lls, s az egyre fejld lszergyr ilyesmivel bven szolglhatott. Elssorban ennek a tnynek volt ksznhet, hogy 1909-ben Fehry kos, a kor egyik legnevesebb futball-szakrtje, korbbi vlogatott, ksbbi ismert jtkvezet, olyan els osztly jtkosokat toborzott, csbtott a gyrhoz, akikkel btran vghatott volna a frissiben alakult Csepeli Atltikai Klub az I. osztly kzdelmeinek is. Radsul Fehry „ideologizlta" is a tervt, mondvn: el kell segteni a munksok sportjt. m mindenki tudta, itt sz sincs „tmegsportrl", sokkal inkbb a jtkoscsbts krbe tartozik a csepeli prblkozs. Lett is felzduls, ht mg akkor, amikor megtudtk a klubok, hogy a CSAK vezeti mindjrt a legmagasabb osztlyba szeretnk nevezni csapatukat.
Fehryk indoklsa gy hangzott:
„A Csepeli Atltikai Klub a sportnak, a labdargsnak olyan propagatv tnyezje lehet, aminek jelentkezsrt hls kell, legyen a szvetsg. Mi j terleten, munksaink krben propagljuk a sportot. Ezzel egytt mindjrt munkaalkalmat is tudunk nyjtani egy sereg llstalan ifj sporttehetsgnek, olyanoknak, akik aztn tovbbadjk sporttudsukat a munkssg krben."
Teht krtk az MLSZ-t, hogy az els osztlyba sorolja be csapatukat, valamint azt is, hogy a gyrba belpetteket azonnali hatllyal igazolja a CSAK-hoz. Ftt az illetkesek feje, hiszen a CSAK a prbamrkzsek sorn igazolta, hogy jtktudsa alapjn alighanem helye lenne a legjobbak kztt is. m magtl a besorols gondolattl egy emberknt ugrott talpra a konkurencia, mondvn: micsoda dolog egy csapatot rgtn az els osztlyba felvenni. Jrja csak ki a CSAK is az alsbb iskolkat, csupn azutn prblkozzk az „egyetemen".
Az els osztly kluboknak igazuk volt, viszont a msodik s a harmadik osztlyak kpviseli is lnk tiltakozsba fogtak, hiszen ott komolytalann tette volna az egsz bajnoksgot egy szupercsapat megjelense. Vgl az MLSZ a III. osztlyba sorolta a csapatot, de ez termszetesen nem felelt meg a nagyravgy csepeli elkpzelseknek. Fehryk megprbltk egy, a BAK-kal trtnt fzival kijtszani az MLSZ vezetinek bersgt, megalaktva a kk-fekete BCSAK-ot, de ebbl nem lett csepeli egyeslet.

II.

A msodik ksrlet egy igazi csepeli sportegylet fellltsra mr sokkal jobban sikerlt. A CSAK kimlsval maradt ugyan mg csepeli klub, mint a Csepeli Sport Egyeslet, vagy a Csepeli Labdarg Ifjak, m ezek inkbb alkalmi
trsulsoknak szmtottak, semmint komoly sportklubnak. gy az igny, ha lehet, mg nagyobb volt egy nll egyeslet letrehvsra.
A kezdemnyezs csak a gyrtl volt vrhat, hiszen a terletn fekdt az egyetlen, flig-meddig szablyos s hasznlhat plya. Radsul nhny volt CSAK-jtkos ott dolgozott, s a fiatal munksok krben is mind nagyobb npszersgnek rvendett ez a jtk. Nhny tisztvisel is azon volt, hogy alaktsanak egyletet, gy aztn 1912 tavaszn a Beck-kvhzban eldntttk, letre hvjk a Csepeli Testedz Krt. Dszelnknek felkrtk a nagy sportbart hrben ll igazgatt, Stern Richrdot, Kux Sndor jogtancsos elnk lett, az gyvezet tiszte pedig a kzismert futballszakembernek, Fehry kosnak jutott.
A testedzk kk-fehr sznt vlasztottak maguknak, m a szksg gy hozta, hogy sajt pnzen vsrolt lila mezben mutatkoztak be els hivatalos, gynevezett prbamrkzskn. A Sznyogszigeten, az UTE-plyn mindjrt nyertek is az akkoriban ppen gondokkal kszkd Posts ellen. A Firics - Varga, Wolf - Hambalk, Elbert, Schrank - Schmoll, Vida, Nagy, Fritz, Glmann sszettel egyttes 3:0 arny gyzelemmel tette le nvjegyt. Azt a nvjegyet, amely sztl mr a negyedik osztly asztaln fekdt.
Az els bajnoki szerepls, ha nem is a csepeli lmoknak megfelelen alakult, nem sikerlt rosszul. A bajnoksg negyedik helyn vgzett a csapat, s a kvetkez idnyt gy kezdte, hogy meg szerette volna nyerni a Pestkrnyki I. osztly kzdelmeit. Nos, a szp terv nem vlhatott valra, gysz szlt bele a nagyra-tr csepeli elkpzelsekbe. A jtkosok egy rszt a harctrre szltotta, az I. vilghbor, a tbbiek pedig a hadizemm nyilvntott gyrban a gpek zajt hallgattk, nem a labdapattogst.
A CSTK teht hrom vre lellt, csak nhny lelkes futballbart, valamint a Kubicza Jzsef szertrosnl szunnyad felszerelsek, mezek, sportszrak, focicsukk emlkeztek egy ideig arra, hogy volt egy csepeli csapat, amely mersz lmokat szvgetett. Aztn az lmok megint nem hagytak nyugodni nhny embert. 1917 szn elkerlt a felszerels, mert a csapat benevezett a hadibajnoksgba. A bajnoksg vge - a III. B osztly tdik helye jutott a CSTK-nak -egy idre a csapat vgt is jelentette. 1918 nyarn rosszul llt a Monarchia sznja, s rendbehozatalhoz a csepeli bevonulkra is szksg mutatkozott.
Nos, az Osztrk-Magyar Monarchin mr a csepeliek sem segthettek, st, egy ideig a CSTK-t sem tudtk feltmasztani. Br a Tancskztrsasg idejn voltak biztat lpsek, m ezek vghezvitelre nem jutott id. Meghalt Fehry kos, a klub atyamestere, radsul a MOVE (Magyar Orszgos Vder Egylet) Csepelre is befszkelte magt. A sporton keresztl igyekezett megnyerni magnak a fiatalsgot, s jobb krlmnyeivel, j plyjval a CSTK tagjai kzl is
elcsalt nhnyat. Ma mr kiderthetetlen, hogyan reztk magukat az akkor mg burkoltan flfasiszta egyesletben a csepeli munksok, egy tny: lt bennk az igny a sokkal inkbb maguknak rzett CSTK feltmasztsra.

III.

A CSTK-ban 1922-ben ismt megindult az let. Kruppa Rezs, Kiss Jzsef, Szke Istvn, Molnr Jnos s Sutor Jzsef vezetsvel. St, Kiss Jzsef elnknl fiatalok is jelentkeztek azzal, hogy szeretnk megalaktani az ifjsgi csapatot. Az elnk hivatalbl rlt ugyan, de nem tudott mit mondani a lelkes Marosi testvreknek. A klub vagyona egyetlen garnitra szerelsbl s egy labdbl llt, ezzel nehz kt csapatot bajnoksgban indtani.
gy a felntteket neveztk a KLASZ (Kzpmagyar Labdarg Alszvet-sg) kerleti csoportjba; az ifik lekstek a nevezsi hatridt, k egy v haladkot „kaptak" az anyagi erk egyestsre. Erre nagy szksg is volt, hiszen fillrekbl tartotta el magt az egyeslet: a felnttek 50 fillr tagdjat fizettek, ksbb a tanulktl nem krtek semmit. Aztn az ifik kzadakozsbl megoldottk a futballcip gondjt, mg a mezt a nagyok mindig tadtk az utnuk plyra lp fiataloknak.
A felnttek msodik-harmadik helyezseket rtek el a kerleti II. osztlyban egszen 1926 nyarig, amikor a csapat tkerlt a Budapesti Labdarg Alszvetsgbe. A klub ekkor mr kt-kt felntt s ifjsgi csapattal rendelkezett.
Az els csapat az 1926-27-es bajnoki vben a BLASZ III. osztly bronzrmese, egy vvel ksbb pedig msodik, de csak papron, mert idnknt bajnoknak is mondhatja magt. Mgpedig olyannyira, hogy a kvetkez idnyt egy osztllyal feljebb kezdi, mgnem a sokadik frum a Kbnyai AC vsnak ad helyt, a CSTK-t pedig visszaparancsolja a BLASZ III. osztlynak Malaky-csoportjba. A nagy klubok hborjnak rnykban az aprk is vvtk teht csatikat, s az els szvetsgi csatrozsban a CSTK, taln jogtalanul, alulmaradt.
No, de ms gondok is akadtak. A leggetbb mg mindig a pnzhiny volt, s mert Csepel akkor kvl esett Budapest terletn, mg a vendgcsapat HV-kltsgt is meg kellett trtenie a csapatnak. A kzben egy pengre felemelt tagdjakbl erre alig-alig futotta. Mg ennl is nagyobb gondot jelentett a plya hinya. Csepel kzsg ugyan ptett egy sporttelepet, de a MOVE szmra. Ott egy ideig megtrtk ugyan a CSTK-t, m a MOVE „civilben" rendrkapitny elnke egyre inkbb unta a gyriakat. gy aztn a CSTK knytelen volt Pesterzsbeten plyt brelni, st, els bajnoksgt is ott nyerte a felntt csapat,
mgpedig a BLASZ III. osztly Malaky-csoportjban. St, a harmadik osztly abszolt bajnoka is lett, miutn a msik kt csoport gyztest, az OTE s a TIX egyttest egyarnt 2: l-re legyzte. A csoportdntn a Holzhauser - Vrs, Konka - Takcs, Nadnyi, Marmorstein - Eisenstadter, Keck, Egyed, Gang, Schaffer sszettel legnysg vvta ki a diadalt.

IV.

Kzben a plyahiny egyre emsztette a lelkes klubtagokat, akik vgl olyan megoldst talltak, hogy a mai Katona Jzsef utca, Bajcsy-Zsilinszky s Jzsef utca ltal hatrolt terleten tizent vre telket breltek egy bolgr kertsztl. Terlet mr volt, „csak" plyt kellett r varzsolni.
Az ezer-ezertszz tag szurkoltbor krben tglajegyeket rultak, s kzmunkra hvtak minden csepeli futballkedvelt. Az sszerakott krajcrokbl s a sportbartok lelkes munkjval alakult a plya, m a pnz elfogyott, maradt viszont a lelkeseds. De pusztn lelkesedssel nem lehet krlkerteni a jtkteret, amit viszont az MLSZ rendelkezse mr akkor elrt. Ezrt aztn Ckl Jnos elnk vezetsvel kldttsg ment az igazgathoz - hulladkcsvet krtek kertsnek. A krs teljestse meghaladta az igazgat jogkrt, a kldttsg tja teht tovbbvezetett, egszen a tulajdonoshoz, Weiss Manfrdhez. A br hallgatta a gyriak panaszt, s amikor a MOVE gazdagsgval hozakodtak el, Weiss Manfrd flbeszaktotta a panaszradatot, s utastotta igazgatjt a csvek kiszllttatsra.
Plyja lett teht a CSTK-nak, ha homokos is, de mgis hitelesthet. Mr csak a kls kerts hinyzott, s erre szksg volt, hogy ne legyen amolyan libakerget. m pnz se gen, se fldn. Vgl a csepeli Hohfelder-fatelep volt hajland faanyagot klcsnzni, de biztostkul betblzta ngy egyesleti vezet sszes vagyont.
m a csapat kiesett a msodik osztlybl, s a kvetkez, 1930-31-es bajnoksgban csak tdik lett. A kvetkez vben megplyzta a feljutst jelent msodik helyet, de harmadik lett. Br joggal vott a msodik helyezett Wekerle telepi SC kt mrkzsnek eredmnye ellen, az vsok tengerben a csepeliek panasza egyszeren elsllyedt. Volt itt minden: beadvny, ellenbeadvny, veszekeds, st csaknem verekeds is, vgl maradt a harmadik hely, a csepeli beadvnyt elutastottk.

V.

Ezzel a harmadik hellyel, de mg inkbb a sok-sok mltnytalansggal a csepelieknek elegk lett a BLASZ-bajnoksgbl. 1931 vgn jtszottak a Gubacsi-djrt, remekl meglltak a helyket msodik osztly proficsapatokkal szemben, s a vezetsg azt fontolgatta, hogy a profik kztt nevezi csapatt. A profizmusnak mr komoly mltja volt Magyarorszgon, hiszen a Magyar Profesz-szionista Futball Szvetsg 1922. oktber 22-n tartotta alakul kzgylst. Igaz, az amatr-profi vita mg vekig tartott, de hossz huzavona utn, 1926. augusztus 29-n elkezddtt a profibajnoksg. A profi-amatr krdsben a Vasas labdargi mutattak utat a tbbi munkssportolnak: kijelentettk, hogy nem hajlandk elidegenedni a munksoktl, klnben is tisztes szakmval rendelkeznek, megmaradnak amatrknek.
Nos, Csepelen anyagi gondokkal kzdttek, mgis gy hatroztak, hogy els csapatukat a profi II. ligban szerepeltetik, az ifjsgiak pedig tveszik a felntteknek az amatr III. osztlyban megresedett helyt. A fiatalok minden vrakozst fellmlan szerepeltek, vgl a MAFC mgtt a msodik helyen vgeztek, s ez azt jelentette, hogy az 1933-34-es bajnoksgban a II. osztly Krpti csoportjban indulhattak. A proficsapat, az gsznkk-piros mezt visel Csepel FC veresggel kezdett. A Holzhauser - Rder, Takcs - Marmorstein, Gergely, Egyed - Uitz, Medgyes, Szab, Stumpf, Schffer II sszettel egyttes nem valami szvdert jtkkal 4:0-ra kikapott a Taxitl.
A legnagyobb sikert a ksbbi szvetsgi kapitny, Gallowich Tibor irnytsval szerepl ifik arattk: csoportjuk bajnoksgnak megnyerse utn a BSZKRT fiataljainak legyzsvel megszereztk a Budapest Bajnoka cmet. Ezt kveten a vidkbajnok Bnszlls 7:2-es legyzsvel az orszgos bajnoksgot is megnyertk. Ez az egyttes aztn szinte kimerthetetlen bzist jelentett a felntt csapatoknak.
A profi alakulat (valjban sokkal inkbb flprofi s amatr) az els vet a 8. helyen zrta a msodik osztlyban. A klub trtnetrl szl kiadvnyok, vknyvek 1933 nyarnak szomor esemnyrl, Gergely Kroly hallrl is beszmolnak. A 22 ves, nagyon tehetsges, vlogatott kerettag hastfuszban halt meg, s szinte egsz Csepel gyszolta. Hromezren ksrtk utols tjra a kzpfedezetet jtkostrsai mezben vonultak a sorban, s ott lpdelt a szvetsgi kapitny, Ndas dn is.
A sors fura fintora, hogy a Gergely helyn csapatba kerl Gere hamarosan bekerlt az amatr vlogatottba, s ezzel lett az els csepeli, aki helyet kapott a legjobbak kztt.
A profi II. ligban szerepl Csepel a 9., a BLASZ II-ben indult csapat a 6. helyen zrta a bajnoksgot 1934 nyarn. Egy vvel ksbb egy hellyel htrbb vgeznek a profik, a klub kptelen kilbalni az anyagi gondokbl, radsul kezdetleges plyn, portengerben pattog a labda a Katona Jzsef utcban. Ilyen krlmnyek kztt meglehetsen vratlan az elretrs, amellyel az egyttes az 1935-36-os bajnoksg vgre a tblzat harmadik helyre kzdi fel magt. A leggyakrabban ez volt az sszellts: Dnes - Benk, Takcs - Nmeth, Gere, Kupi - Szab, Fehr, Keresztes, Kolontr, Frigyes.
Az amatrk viszont botladoztak, a kiess szln lltak, amikor a Csepel FC-bl nhny jtkos segtsgkre sietett. Az utols hrom mrkzsen a ligban szereplk kzl is szerepeltek nhnyan s szorgalmasan szereztk a pontokat. Csakhogy vratlanul tszerveztk a csoportot, s a CSTK a harmadik osztlyban tallta magt. De csak rvid idre, mert vott, s hat tallkoz lejtszsa utn ismt a msodik vonalban szerepelhetett.
gy ltszik, akkoriban idnknt rdemes volt vni, viszont az anyagi bajokon nem lehetett vsokkal segteni. A belpdjak mellett gyjtsek, blok, sznieladsok jelentettek meglehetsen labilis anyagi alapot. Csepelen is megprblkoztak valamennyi emltett pnzszerzsi mdozattal, de az eredmny csak sovny lehetsget adott a fennmaradsra. A klubrl szl korbbi munkk, gy Rejt Lszl Kilenc klub krnikja cm knyve, valamint Vedres Jzsefnek s Zsolt Rbertnek a fl vszzados Csepel SC-rl kiadott munkja - amelyekbl egybknt sokat mertettem - kicsit ellentmond abban a tekintetben, hogy ki kezdemnyezte az egyesletnek a gyrhoz val csatlakozst. Az elbbi a csapat vezetit, az utbbi a gyriakat „nevezi ki" indiktornak, ezzel szemben a mg l szemtank kivtel nlkl a sportolk tapogatdzsra emlkeznek, akik szerettek volna jobb krlmnyek kztt tevkenykedni.
Ez rthet is, hiszen mind a plya, mind a felszerels sok-sok gondot jelentett a lelkes sportembereknek. Az viszont tny, hogy a gyr vezeti is rltek a „tallkozsnak", hiszen a csapat a reklm mellett azt is jelentette, hogy a Weiss Manfrd Vllalatok ezzel letudtk a rendeletekben szerepl munkssport-ktelezettsget, mg az adjukbl is bizonyos tredket megsprolhattak. Persze, a gyr lelkesedst az is tpllta, hogy 1937 nyarn a 2. helyen vgzett az egyttes, vagyis ott llt az els osztly kapujban. m ahhoz, hogy be is lphessen az gret fldjre, elssorban pnzre s jtkosokra volt szksg. Br a Barna - Str, Takcs - Seregi, Gere, Nmeth - Szab, Hegyes, Devecseri, Molnr, Frigyes sszettel csapat - idnknt Egyeddel, jvrival, Uitz-cal, Kupival, Kolontrral s Kulcsrral kiegsztve - jelents jtkert kpviselt (ezt a helyezse is bizonytotta), m a nagy cl elrshez j, friss erkre volt szksg.
A Csepel FC-bl WMFC, a CSTK-bl pedig WMTK lett az v vgn; decemberben kimondtk az egyeslst. A csapat mell mindentud intzt kerestek, s meg is talltk Farag Lajos szemlyben. Hogy mit tudott Farag? Arrl a Kilenc klub krnikja gy r: „Szletett futballintz. Szobatudsa, megszllottja, szablyagy ppja, ura s rabja."

VI.

Teht a futballppa munkhoz ltott, s olyan trkkt is ismert, amely a Weiss csald pnztrcjt is megnyitotta. Mgpedig elg tgasra, hiszen a stadionptshez akkoriban sem kevs pnz szksgeltetett. A krnikk megemlkeznek arrl, hogy Farag a nagyhr Ferencvrost 1938 februrjban meghvta a Katona Jzsef utcai plyra egy bemutat mrkzsre. A tallkozt a gyr hatalmassgai is megtekintettk, s k is elszrnylkdtek a ltottakon. Nekik sem tetszett a riaszt talaj jtktr, s lovag Wahl Henrik igazgat gretet tett egy j sporttelep ptsre.
A Weiss csald vltig hangoztatta, hogy ket a futball ugyan nem rdekli, de ha mr csinljk, akkor szeretnk komolyan venni. Komolyan is vettk, olyan csapatot akartak, amelynek kevs vetlytrsa lehet az orszgban. A csald s a cg hrneve megkvetelte, hogy ha valamihez a nevket adjk, az ne menjen rosszul.
Kzben Farag Lajos jtkosok utn rohanglt, a gyr vezetit pedig sikerlt rbeszlni arra, hogy ne egyszer plyt, hanem korszer stadiont ltestsenek. Pnz volt bven, hiszen a hbors konjunktra a mamutvllalatnl reztette hatst, s csak a telekrt knnyedn fizettek ki nyolcvantezer pengt a Holland Banknak.
Pomps nnepsg, dszes vendgsereg szeme lttra trtnt meg 1938. mjus 31-n az els kapavgs, s ksbb az elkszlt stadion az egyesletet szinte egy csapsra csaknem a legnagyobb klubok kz emelte. A WMFC-t a gyr kzvetlenl irnytotta, a proficsapatnak elsre mgsem sikerlt a hn htott feljuts. Legalbbis egyelre. A WMTK viszont pratlanul sikeres bajnoksgot indtott az egyes zemrszek kztt, s ebbl a mrkzssorozatbl tehetsgek egsz sora ntt ki. Olyanok is feltntek az zemi mrkzseken, akikbl idvel lvonalbeli labdarg lett. Radsul a WMTK mr 1938 nyarn feljutott az amatr els osztlyba.
A kvetkez bajnoksg mr a WMFC-nek is nagy sikert hozott, s 1940. jnius 18-n ezt jelenthette a Nemzeti Sport: „Nagyszer jtkkal, pomps gyzelemmel bcszott a WMFC az NB B-tl." Ezutn kvetkezett az utols mrkzs eredmnye: WMFC-Vasas 8:1 (1:1).
Csepelen ktezer nz eltt a Tihanyi - Kalli, Kornyi I - Keresztes, Gere,
Nyilas - Rkk, Fekete, Szabadkai, Harangoz, Pintr sszettel egyttes olyan bajnoksg vgre tett ltvnyos pontot, amelynek tavaszi idnye derekig nem tallt legyzre. Ekkor megtorpans kvetkezett ugyan, de a hullmvlgybl Lukcs Gedeon edz kivezette csapatt. gy lett a WMFC els, hogy ngy ponttal megelzte az utna kvetkezt. A csapat glkirlya, Szabadkai egymaga tvenet „vllalt" a 114 glbl.
A jlius 9-i Nemzeti Sport a WMTK-rl rt hasonlan szpeket. Tbbek kztt megllaptotta, hogy megrdemelten nyerte a Budapest amatrbajnoka cmet. Mgpedig gy, hogy a hrom csapatbajnok krtornjn elszr 3:l-re legyzte a Ganzot, majd dntetlenl vgzett a ksbbi harmadik helyezett BLK-val.
Igaza lett teht Garas Lajosnak, a WMFC gyvezet elnknek, aki a profi msodik osztly rajtja eltt kijelentette: „szre olyan csapatot hozunk ssze, amelyik lpsben nyeri a bajnoksgot!"
s a mr emltett Nemzeti Sport nem alaptalanul lelkendezett v vgi bizonytvnyosztsban, tbbek kztt megllaptotta: „ldozatksz, hozzrt vezetsg, nagyszer jtkosanyag, hatalmas, lelkes szurkoltbor - ez a WMFC." A lap azt rja az ldozatksz vezetsgrl, hogy Wahl Henrik elnk nagy hozzrtssel vlogatta meg munkatrsait; tizenngy tag sportbizottsgot lltott fel, ht-ht tisztviselbl s munksbl. Majd az jsg dicsri a csapat jtkosait. Emlti a kt tehetsges amatrvlogatottat, Pintrt s Gert, majd sorra veszi az rett, ksz futballistkat.
Az egyttes jtkrendszerrl pedig megtudhatjuk, hogy az akkor divatos WM-formcival kezdtk a bajnoksgot, majd szksgbl, srlsek miatt visszakanyarodtak a "rugalmas kzp-eurpaihoz". Vgl a jv is szba kerl, s mindenki szp folytatst vr a csepeliektl. Az egyik igazgat, Garas Lajos pldul kijelenti, hogy a csapat nem tanulni megy az els osztlyba. Azzal fejezdik be az rtkels, hogy a cikkr megllaptja: „...nincs semmi aggodalomra okuk a derk csepeli szurkolknak."

VII.

Persze, a derk csepeli szurkolk azrt aggdtak, mr a hbor miatt is, m ami a csapatukat illeti, valban nem sok okuk volt flelemre. A hadizem a jtkosok szmra is nagy vonzervel brt, kedvezmnyei gyakorta az letet jelentettk a hadktelesek szmra. Nem csoda, hogy szinte znlttek a jobbnl jobb labdargk a csepeliekhez. Sokszoros vlogatottak rkeztek: a kapus Szab, valamint Kis s Duds. A fasiszta trvnyek feloszlattk a Hungrit s a Bocskait, s a politikai ldzttek egy idre valban menedkre talltak a gyrban.
Az j jtkosok augusztus elejn be is mutatkoztak a Kispest elleni Szent Istvn Kupa-mrkzsen, m az Elektromos-plyn 2:1 arny veresget szenvedtek a csepeliek. A csapat kiesett a kupbl, amirt elssorban a balszerencst okoltk. Ezt kveten igen lelkesen kszldtek a bajnoki rajtra. Kzben remekl haladtak a stadion ptsi munklatai, s mindenki remlte, hogy 1940. szeptember l-jn, az els csepeli NB l-es mrkzsre mr az j ltzbl futhatnak plyra a csapatok.
Eltte egy httel megtrtnt a WMFC lvonalbeli bemutatkozsa. Idegenben egy rgi ellenfl, a szintn jonc DiMVAG vrt a csepeliekre. Htezren voltak kvncsiak arra, miknt nyer nagy izgalmak kzepette, 3:l-es vezets utn 4:3-raaWMFC.
A rajt teht kitnen sikerlt, s nem kevsb az j csepeli stadionban a bemutatkozs: a WMFC imponl jtkkal 6:1 arnyban verte a Trekvs csapatt. Aztn sikerek s kudarcok vltakoztak. A bajnoksg kzben is ersdtt a csapat, megszerezte az Erdlybl rkezett nagy bombzt, a hatalmas termet jobbsszektt, Marosvri Blt. s dnt vltozs kvetkezett be a szakvezetsben is: november vgn, az Elektromos elleni dntetlen (1:1) utn az addig jl dolgoz sikeredz, Lukcs Gedeon krte szerzdse felbontst. Mgpedig azrt, mert civil foglalkozsa egyre inkbb gtolta az edzsvezetsben. Helyre a volt sokszoros jpesti vlogatott, Jvor Pl lpett, aki mr korbban is ott volt a WMFC-nl, st Lukcs betegsge idejn rvid ideig edzette is a csapatot.
A bajnoksg kzepette folytak az Erdlyi Kupa kzdelmei, s a csepeliek sorra vettk az akadlyokat. Az els fordulban a Kispestet bcsztattk 5:3-mal, aztn az Elektromost gyztk le 2:0-ra, a Nagybnya elleni 1:1 pedig azt jelentette, hogy a csepeliek lesznek a kupadntben a Ferencvros ellenfelei. Az szi idnyben a kt egyttes tallkozja flnyes, 6:2 arny ferencvrosi sikert hozott. Most a WMFC igen fogadkozott, s akkoriban szokatlanul korn, mr janur 13-n megtartotta els edzst.
Aztn sorra jttek az elkszleti mrkzsek, vgl februr 9-n, a rgi plyn 8 ezer nz eltt lejtszottk a dntt, amelyen a hazaiak Pintr msodik flidben szerzett gljval legyztk a Ferencvrost. Nem csupn az eredmny volt nagy meglepets, hanem az is, hogy a csepeliek szinte mindvgig flnyben jtszottak, s ha Csiks nem vd olyan kitnen, mg nagyobb arnyban is nyerhettek volna.
A szakosztly lvonalbeli letrl kszlt grafikon szra a bajnoksg vgre az tdik helyig kszott fel. Vagyis kitn eredmnnyel tette le nvjegyt a
WMFC az NB I-ben, s kzben olyan eredmnyeket is elrt, mint a sok vlogatottal kill jpest 2:1 arny legyzse. Vgl a Csepel gy lett 30 ponttal, 61:49-es glarnnyal tdik a tblzaton, hogy a msodik helyezett jpest csak ngy ponttal szerzett nla tbbet.

VIII.

A msodik v az lvonalban - az 1941-42-es bajnoksg - vratlanul nagy csepeli sikert, bajnoki cmet hozott a WMFC szmra. Mr a rajt kitn az tszervezett, 16 csapatos bajnoksgban, hiszen a Szegedi VSE 4:1-es legyzsvel rgtn az lre ugrott az egyttes. Persze, ez nem jelentette azt, hogy elssgt folyamatosan rizte, m akik a hetedik fordul utn rnztek a tabellra, tapasztalhattk, hogy a Csepel visszakzdtte magt az lre. Mr akkoriban csepeli csodrl beszltek, elssorban azrt, mert a bajnoksg eltt nagy nevek tvoztak a csapattl.
Elment Szab kapus, Kornyi, Rkk, Harangoz, s helykre sajt nevels fiatalok, Szekeres, Kiss II, Bakos, Jger kerltek. Az jak mr a bajnoki rajt eltt, a Szent Istvn Kupban bemutatkoztak. Jger pldul gllal jrult hozz, hogy az Elektromos-plya tzezres nzserege 3:2-es csepeli gyzelmet lthatott a Kispest ellen. A kvetkez akadlyon viszont elbukott a grda: 4:3-ra alulmaradt az Elektromossal szemben.
A j rajt utn a bajnoksgban ugyan veresget szenvedett a BEAC-plyn a Gammtl, m azt kveten sorozatban ht gyzelem - ebbl ngy idegenben - kvetkezett, kztk a Ferencvros elleni oktber 1-jei csepeli diadal. Tizenhtezer nz eltt orknszer szlben 2:0-s flid utn 3:2-re nyert a WMFC.
A sokat idzett Nemzeti Sport december 11-i szmban azt rhatta: "Az sz bajnoka a Csepel". Mr ekkor elemeztk a WMFC sikert, s olyan megllaptsokra jutottak, hogy a clszer fiatalts, a viszonylag lland sszettel a siker egyik kulcsmozzanata. Azt is megjegyeztk, hogy a sokig idegenl szemllt vllalati-egyesleti forma rengeteg elnnyel jrt Csepelen.
A tavaszi folytats eltt a csatrsor eredmnyessgnek javtst tztk ki egyik feladatul, ebben lttk a nagy cl elrsnek dnt mozzanatt. Ha sikerl a tmadjtkon javtani, nehz lesz a WMFC-t az els helyrl levakarni - llaptotta meg a sportjsg. Nos, nem lehetett levakarni. Az 1941-42-es bajnoksg vgn gy festett az els osztly tblzatnak lcsoportja:

1. WMFC 30 21 6 3 92:49 48
2. jpest 30 18 8 4 95:42 44
3. Szolnok 30 18 5 7 89:49 41

Ha nem is rendelkezett a legglersebb csatrsorral s a legszilrdabb vdelemmel a Csepel, mgis biztosan lett bajnok. Mgpedig azrt, mert a legegyenletesebb formj csapatnak bizonyult. Nem kapott ki pldul tavasszal az lli ton, pedig a Ferencvros kszlt a visszavgsra, mgis gl nlkl rt vget a tallkoz. Az jpest elleni tavaszi rangad szintn dntetlenl (3:3) vgzdtt. A szenzcik nlkli csapat csatrjtka - az elrevitt Dudssal megersdve - azt eredmnyezte, hogy j kirlyt koronztak negyven v utn, hiszen a bajnoki cm jobbra az jpest, az MTK s a Ferencvros „magngynek" szmtott.
Akik az els igazn nagy csepeli sikert kivvtk: Dsai Istvn (kapus, 29 mrkzsen szerepelt), Szekeres Andrs (kapus, 1), Kalli Bla (htvd, 30), Szalay II Istvn (fedezet, htvd, 30), Kapta Lszl (fedezet, 29), Gere Jzsef (fedezet, 23), Duds Jnos (fedezet, sszekt, 30), Kiss II Alajos (jobbszls, 12), Marosvri Bla (sszekt, kzpcsatr, 29), Szabadkai Lajos (kzpcsatr, 27), Jvor II Lszl (sszekt, 15), Pintr Jzsef (balszls, 29), Vradi Bla (jobbszls, 17), Devecseri Sndor (csatr, 3), Olajkr II Sndor (htvd, fedezet, 22), Surnyi Lszl (szls, 2), Rkosi (Rottenbiller) Ferenc (fedezet, 1), Keszthelyi II Mihly (csatr, 1).
Hogy a siker teljes legyen, az amatr Csepel, a WMTK megnyerte az NB III Alfldi csoportjnak kzdelmeit, s bajnok lett az ifi- s a klykcsapat is.

IX.

A bajnoki cmet nehezebb megtartani, mint elhdtani - tartja a monds, s van is benne nmi igazsg. Hiszen a bajnok nem csupn egy a sok ellenfl kzl a csapatok szmra, hanem az egyetlen. Az egyetlen, amelyre mindenki figyel, amelynek legyzse mindenki szmra komoly fegyvertnyt jelent. A bajnok szmra pedig egyetlen feladat ltezik: megrizni mltsgt, uralkodst.
Nos, a csepeliek is cmvd szndkkal lttak munkhoz az 1942-43-as bajnoksgban, de mr az elejn meglepetsben rszestettk szurkolikat: kikaptak az jonc Haladstl! Ksbb sem jeleskedtek, hat mrkzs utn tizedikek voltak. Az szi idny vge fel azonban egyre nyomultak felfel a csepeliek, s a harmadik helyen vrhattk a tavaszi folytatst. Csak rosszabb glarnyukkal szorultak a harmadik helyre, hiszen az els hrom csapatnak egyformn 20 pontja volt.
Tavasszal nagy versenyfuts kvetkezett a NAC s a WMFC kztt. A nagyvradiak azzal a llektani elnnyel rendelkeztek, hogy sszel nyolc glt rgtak a csepeliek hljba (8:2!), s tavasszal idegenben is jobbnak bizonyultak a WMFC-nl (4:3). Ennek ellenre a bajnoki cm Csepelen maradt. Hogy mi hozta az jabb sikert?
A krnikk gy tartjk, hogy a csepeliek tavaszi vidki szereplse - az, hogy csak egyetlen pontot nem vittek haza a futball vidki fellegvraibl - dnttt a WMFC javra rivlisaival szemben. Ami a szakmai okokat illeti, meglehetsen leegyszerstik a dolgokat, akik vgs okknt a pnzbsget jellik meg. Hiszen akkoriban mg volt nhny tehets klub az lvonalban, radsul a tbbi nagy nem sajnlta a pnzt az tigazolsoknl. Ezzel szemben a Csepel elssorban sajt nevels jtkosaira tmaszkodott, s mint a magyar labdargs legszernyebb vsrlja, csupn a Gammba visszatrt Vradi helyett importlt j jobbszlst, Fuszeket. Viszont a csepeli utnptlsbl elretrt Szekeres, Bakos, Keszthelyi, Rkosi, Kiss II, Jvor II, Nagy, Surnyi. Ha nem is lett valamennyik egy csapsra meghatroz, mgis segtettk Jvor Pl edz csapatpt munkjt.
Mert Csepelen tudatos csapatpts folyt! Elssorban ennek volt ksznhet, hogy a sztrok nlkli csepeli "szrkk" ezttal 3 pont elnnyel vgeztek a tblzat ln. Mr a tavaszi msodik fordulban az els helyre ugrottak, s onnan nem is kerltek le. A harmadik helyezett Ferencvrosnl pldul kilenc ponttal gyjtttek tbbet. Vgl 45 ponttal, 90:5l-es glarnnyal nyertk jabb bajnoki cmket.
Akik a WMFC msodik sikert kivvtk: Szekeres Andrs (17 mrkzs), Bakos Lszl (9), Kalli Bla (25), Szalay II Istvn (30), Kapta Lszl (20), Olajkr II Sndor (24), Gere Jzsef (25), Rkosi Ferenc (14), Surnyi Laszl (4), Fuszek Kamii (29), Marosvri Bla (30), Szabadkai Lajos (18), Duds Jnos (29), Pintr Jzsef (25), Keszthelyi II Mihly (4), Jvor II Lszl (10), Nagy Jen (2), Kiss II Alajos (2), Dsai Istvn (13).
A jtkosokon s az edzn kvl termszetesen sokat tettek a szakosztly vezeti: Garas Lajos gyvezet, Bernth Ferenc sportiroda-igazgat, s az idny kzben tragikusan elhunyt intz, Bdis Jnos is.
A szurkolk pedig titkon vrtk a triplzst.

X.

A triplzst, hogy sorrendben harmadszor is bajnok lesz a WMFC, hiba vrtk a Csepel-hvk. A WMFC nem tudta megismtelni korbbi diadalait, st, az egyre inkbb fasizld idben a lte is veszlyben forgott. "A fajvdelmi trvny" alapjn kidolgoztk a sportlet "zsidtlantsi" tervt, ezzel kizrtk a sportszervezetekbl a zsidnak tekintett vezetket, sportolkat. Mr korbban is kizrtak zsid klubnak nyilvntott csapatokat az NB I-bl, most mr a nagytksek szrmazst sem tudtk megbocstani. A csepeli gyr kapujrl lekerlt a WM-jelvny, a Weiss csald sem tarthatta meg "klnbkjt". A gyr nmet irnyts al kerlt, s a sportegyeslet sem kerlhette el a nvvltoztatst.
Br a csapat mg WMFC-knt kezdte a bajnoksgot 1943 nyarn, de mr CSGYTK nven fejezte be. Egy hnappal a nmet megszlls kezdete utn, prilis 21-n a knyszerhelyzetbe kerlt kzgyls elfogadta az j elnevezst. A csapat pedig egyre rosszabbul szerepelt a bajnoksgban. Az szi idnyt 16 ponttal, 34:3l-es glarnnyal mg a negyedik helyen zrta, de tavasszal csak 13 pontot tudott hozztenni, vgl passzv glarnnyal, 63:66-tal kilencedikknt bcszott a bajnoksgtl.
A kvetkez bajnoki sorozat mg nagyobb kapkods s bizonytalansg kzepette zajlott. Pontosabban: alighogy megkezddtt, mr ki is mlt a Nemzeti Bajnoksg. A negyedik fordul utn, 1944. szeptember 21-n az MLSZ, tekintettel a hadihelyzetre, bejelentette, hogy tmenetileg sznetelteti az NB I kzdelmeit, helyette kirta a hadibajnoksgot. Nos, a hadibajnoksg sem bizonyult hossz letnek: az v vge eltt beleszlt a hbor, decemberben a knban fogant bajnoksg jobbltre szenderlt. Egybknt a Csepel ekkor 12 csapat kzl 14 pontjval, 32:28-as glarnnyal a harmadik helyen llt kt 18 pontos, a Ferencvros s az jpest mgtt. Kzben furcsa eredmnyei is voltak: 5:3-ra nyert az jpest ellen, de 5:0-ra kikapott a kilencedik helyezett Ganztl!

Mg nincs vge! - Kvetkez oldal

 
NB III Nyugati csoport
 
NB III Nyugati csoport
 
Csepel FC
 
 
Utnptls NB II

III. osztly Kzp-Nyugat

U19 "98
Tli sznet

U17 "00"
Tli sznet

BLSZ-Ifjsgi bajnoksg

U19 "99"
Tli sznet

U16 "01"
Tli sznet

II. osztly Kzp B

U15 "02"
Tli sznet

U14 "04"
Tli sznet

Leny U15 FP Duna B

Tli sznet

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Tabella

    2016/2017, SZ             

 1. rd              45p 44-15
 2. ETO FC      42p 48-11
 3. Kaposvr    36p 39-13
 4. FC Ajka       32p 36-22
 5. PAFC II       29p 27-21
 6. Csorna        29p 30-26
 7. III.Kerlet    27p 34-25
 8. Andrshida 27p 23-24
 9. Gyirmt II    26p 22-21
10.Honvd II    25p 39-33
11. Tatabnya  25p 21-29
12. Csepel FC 24p 19-21
13. Videoton II  23p 30-37
14. Hvz          19p 15-21
15. Disd          14p 9-49
16. Veszprm   12p 7-30
17. Srvr         11p 6-27
18. Komrom    9p 15-39

 

 

 
Tmogatk

 

La Guna tterem

 

 

A csepelfc.hu a Csepel FC Sportegyeslet s a Csepel FC Kft. hivatalos honlapja.


Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!